В Органному залі зіграють ідеальну музику Баха “Мистецтво фуги”

Останній твір Йоганна Себастьяна Баха, його духовний заповіт, вершина розвитку фуги. 26 червня о 19:00 в Органному залі звучатиме “Мистецтво фуги” у виконанні органістки Надії Величко та камерного оркестру Ukrainian Festival Orchestra.

“Це одне із наймістичніших та найзагадковіших творінь Баха, – розповідає Надія Величко про “Мистецтво фуги”, яке складається з 4 канонів та 14 фуг. – Останній опус Баха, який він писав до самої смерті. Знаменита незакінчена фуга має припис від Баха-сина, в якому він пише: ”На цьому місці композитор помер”.

У “Мистецтві фуги” творець залишив свій останній автограф – зашифровав нотами власне ім’я BACH (у музиці перші вісім літер латинського алфавіту позначають ноти, тож B A C H – це сі-бемоль, ля, до, сі).

Нам достеменно не відомо, для якого складу інструментів Бах писав цю музику. Її часто виконують струнним ансамблем, або ж на органі. Відвідувачам Органного залу пропонують відчути красу “Мистецтва фуги” на повну: різні частини твору гратимуть органістка Надія Величко та камерний склад Ukrainian Festival Orchestra під диригуванням Іван Остаповича.

“У нас в Україні “Мистецтво фуги” можна почути нечасто, особливо на органі”, – каже Надія Величко, закликаючи на концерт. Сама органістка давно і глибоко закохана в цей твір: “Він ніколи не може набриднути, його можна грати ціле життя.

Follow the Event on Facebook

Здається, що може бути простіше? Одна тема в тональності ре мінор, яку композитор розробляє по-новому в кожній фузі, відкриваючи все нові і нові грані діаманту, ніби занурюючись все глибше у бескраїсть космосу.

Ця робота є не лише вершиною майстерності та технічно досконалим музичним документом, але і своєрідним духовним заповітом Баха нащадкам, вважає Величко. Музика вводить слухача в особливий медитативний стан, в якому всі емоції сховані всередині.

Фуга в перекладі з латини також означає “біг”, тому на афіші концерту зображено спринтера. вічний рух до себе,до саморозвитку.

“Цим концертом хочемо привернути увагу до здорового способу життя. “Мистецтво фуги” Бах задумував як ідеальну музику, – каже один з керівників Органного залу Тарас Демко, – “Мистецтво фуги”. Бігай. Ставай ідеальним”.
Організатори концерту сподіваються закцентувати увагу на тому, як класичне мистецтво можу бути сучасним та актуальним.

Оригінал статті опубліковано на ZAXID.NET

Надія Величко, органістка

Народилася у Львові. Закінчила Львівську середню спеціальну музичну школу-інтернат ім. С. Крушельницької, Львівський вищий державний музичний інститут ім. М. Лисенка. В 1999-2003 роках проходила асистентуру-стажування в Національній музичній академії України ім. П. Чайковського у Києві як концертмейстерка і органістка (клас професора Г. Булибенко).

З 2001 року працює у Львівському будинку органної та камерної музики. Брала участь у фестивалях “Контрасти”, “Музика тисячоліття”, Фестивалі Давньої Музики у Львові.

У 2003 виступала з концертами в Німеччині. У 2009 брала участь в Органній академії в Ляйпціґу – в курсах відомих органістів, таких як Ж. ван Ортмерсен, Ж. Л. Зендер, Дж. Лауквік, 2010 р. – в Міжнародній органній академії в Хаарлені, Нідерланди, де вдосконалювалась під керівництвом таких майстрів, як Л. Ґіємі (Італія), В. Церер (Німеччина), Б. Вінсеуміус (Нідерланди).

В липні 2011 поступила на навчання в магістратуру на кафедру старовинної музики Санкт-Петербурзького державного університету. В 2011 виступала з концертами у Балтиморі (США). Брала участь в Міжнародній академії з органу і клавікорду, що проходила в місті Смарано (Італія) і в місті Роскільде (Данія). Отримала диплом з відзнакою Восьмого Міжнародного Органного Конкурсу Fano Adriano (Італія).

В постійному репертуарі – твори Й. С. Баха, Ґ. Ф. Генделя, Д. Букстегуде, Й. Пахельбеля, С. Франка.

Іван Остапович – дириґент, композитор, керівник Львівського органного залу. Співзасновник Громадської організації Collegium Management, яка займається промоцією та популяризацією української академічної музики. Втілив не один десяток проектів та фестивалів класичної музики у Львові та інших містах України.

Ukrainian Festival Orchestra – молодий оркестр зі Львова, який виріс із

камерного оркестру Collegium Musicum, і вже співпрацював із музикантами зі світовим ім’ям: Вадимом Холоденком, Корі Церовшеком, Теодором Кухарем, Ноа Бендінксом-Белґлі, Сігізвальдом Кьокеном, Андрєєм Ґавріловим, Левом Маркізом та іншими.

Facebook Comments